Microchip ATMEGA32-16MI
In Stock: 22084
MOQ: 1
4 Price Tiers
  • Mfr.Part # :ATMEGA32-16MI
  • Manufacturer :Microchip
  • Dasenic # :ATMEGA32-16MI-DS
  • Datasheet : ATMEGA32-16MI Datasheet PDF
  • Description : IC MCU 8BIT 32KB FLASH 44VQFN
  • Package :-
QuantityUnit PriceYou Save
Help you to save your cost and time
Strict quality inspection and Reliable package for goods
Fast Reliable delivery to save time
Provide 365 days warranty after-sales service
Microchip ATMEGA32-16MI technical specifications, attributes, parameters.
Category:Integrated Circuits (ICs)/Microcontroller, Microprocessor, FPGA Modules
Product Status:Obsolete
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C (TA)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:44-VFQFN Exposed Pad
Supplier Device Package:44-VQFN (7x7)
Peripherals:Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Number of I/ O:32
Speed:16MHz
E E P R O M Size:1K x 8
Core Processor:AVR
R A M Size:2K x 8
Program Memory Type:Flash
Core Size:8-Bit
Connectivity:I²C, SPI, UART/USART
Program Memory Size:32KB (16K x 16)
Voltage - Supply ( Vcc/ Vdd):4.5V ~ 5.5V
Data Converters:A/D 8x10b
Oscillator Type:Internal
EU RoHS Status:RoHS non-compliant
MSL Rating:1 (Unlimited, 30°C/85%RH)